Çocuklar! Kaldırın Türkçe kitaplarınızı!

Ortaokula başladığımda Türkçe öğretmenimiz bize “hoşgeldiniz” dedikten sonra  ”Hepiniz Türkçe kitabınızı aldınız mı?” diye sordu.

Hep bir ağızdan; ”Aldık öğretmenim”diye bağırdık.

Sonra bize dedi ki: “Bir daha Türkçe kitaplarınızı getirmeyin. Türkçe’yi Türkçe kitabından öğrenemeyiz.”

Sınıftaki herkes buna çok şaşırdı.

Öğretmenimiz aramızdan bir arkadaşı seçti ve bize dönerek şöyle dedi:

”Her hafta aranızda onar kuruş toplayacaksınız. Şu arkadaşınıza vereceksiniz. O size ismini vereceğim üç gazete alacak ikişer adet. Gazeteleri tersli yüzlü koridora asacak. Ve siz bütün köşe yazılarını ve baş makaleleri okuyacaksınız.”

Hemen o hafta gazeteler alındı ve biz teneffüslerde üç yıl boyunca ortaokul bitene kadar köşe yazılarını, makaleleri, yazarlar arası polemikleri takip ettik.

Sonra öğrenciler olarak biz de bir gazete çıkardık. Mesela benim çıkarttığım gazetemin adı “Karabiber” idi.

Arkadaşlarımızın çıkardığı gazeteler arasında ara sıra tatlı polemikler yaşanıyordu. Bir teneffüste cevap yazılıp asılıyor, öbür teneffüste de biz ona cevap yazmak zorunda kalıyorduk.

İnanır mısınız çocukluğumuzu yaşayamadık. Birdirbir oynayamadık, teneffüslerde koşamadık. Ama bir şeyler farklılaştı. Biz diğer akranlarımız arasında üç adım öteye geçtiğimizi fark ettik.

Gürbüz Azak/ İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: “Oku” diye başlayan hayat kitabımız Kur’an-ı Kerim, “Kaleme ve satır satır yazılanlara yemin olsun” (Kalem, 1) ayeti ile de yazı kültürüne dikkat çeker. İslam medeniyeti yazı üzerine kurulmuştur. İslam büyüklerimiz ilmi eserler vermeyi her zaman teşvik etmiş ve yazı medeniyetine ciddi katkılar sunmuşlardır. Bilgi, hikmet ve irfan birikimimizin nesillere aktarılmasında yazının büyük bir rolü olmuştur. Meramımızın anlatılmasında, nesillerin yetiştirilmesinde yazı hep en önemli araç olmuştur. Bu bakımdan öğrencilere okuma ve yazma kültürünü kazandırmak adına, onların dikkatini bazı gazete ve dergilere çekmekte fayda vardır. Anımızda geçen Türkçe öğretmeni de bunu yapmıştır.

İrfanDunyamiz.com

BENZER YAZILAR

Hakkımda irfandunyamiz

Şunlara Gözat

Bir hidayet öyküsü Zahid Barsamoğlu

İslam ile müşerref olan muhterem Zahid Barsamoğlu Amca hidayet öyküsünü anlatıyor: Ben Beşiktaş’ta yurt dışına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir