Bedri Gencer hocanın babası ne demiş?

Biz küçükken namazda takke takmamız gerektiği hususunda bizi uyaran hocalarımız olurdu. Bu konuda bir duyarlılık vardı. Günümüzde bu uyarıyı yapan neredeyse hiç kimse kalmadı.

Ben çocukken bir gün başı açık olarak namaz kıldığımda, kendisi de hoca olan rahmetli babam Niyazi Gencer bana dedi ki: “Oğlum, erkeklerde başı açık olarak namaz kılmak tahrimen mekruhtur.” Ve rahmetli babam bu konuda çok ısrarcı uyarılarda bulunurdu. 

Bugün bunun mekruh olduğunu cami cemaati bile bilmiyor. Yıllar sonra tahkik ettikçe rahmetli babamın bu uyarısının hikmetini anladım.

Tahrimen kerahet ne demektir? Yani harama yakın olan mekruh demek. Bu durumda vakit çıkmamışsa o Müslüman erkeğin başını örterek tekrar namazını kılmasını gerektirir.

Yahudiler dinlerinin kurallarına sanki daha bağlılar. Yahudi bir erkek dünyanın herhangi bir yerinde başı açık olarak sinagoga giremez ama bugün camilerde neredeyse takkeli namaz kılan kimse bulamazsınız. Veya çok az bulursunuz.

Artık takkeli namaz kılan bir hoca, bir ilahiyat profesörü bile görmek neredeyse imkânsız hale geldiyse halkın halini siz düşünün. Bugün her alanda olduğu gibi özellikle din alanında korkunç bir cahillik toplumu kaplamış durumda. Cenab-ı Allah yardımcımız olsun.

Prof. Dr. Bedri Gencer/ İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Bu değerli hatıra bize eskiden kıymetli hocalarımızın Sünnet-i Seniyyeye ne kadar çok değer verdiklerini, sünneti baş tacı ettiklerini gösteriyor. Sünnet, Efendimiz aleyhis selatü ve selam’ın doğru yoludur. Bizim de sapkınlığa, yanlışlığa, bidatlara düşmememizin teminatıdır. Alimlerimizin verdiği sahih hükümlere riayet edelim. Çünkü onlar bazıları gibi ezbere konuşmuyorlar. Hükümlerini mutlaka bir temele dayandırıyorlar. Ki bu temel Ehl-i Sünnet fıkhıdır. Bir takke veya sarık edinmek ve namaz kılarken onu başımıza takmak çok da zor olmasa gerektir. Çocuklarımıza da bu alışkanlığı kazandırabilirsek ne güzle olur.  

BENZER YAZILAR

Hatıra Arşivi ↗

Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.

İyi Haberler ↗

İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayınız.

Şunlara Gözat

Uçak kazası ve annemin rüyası…

Ülkemizin önemli ilim adamlarından Prof. Dr. Yücel Oğurlu Hoca hayatında hiçbir zaman unutamadığı, yıllar önce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.