Musa Efendi takke takmayı teşvik ederdi

Bazı yaz Ramazanlarında ve Kadir Gecelerinde teravih namazı için Sultanahmet Camii’ne giderdik ve genellikle caminin bahçesinde otururduk.

Musa Efendi oraya dahi bir hazırlıkla giderdi.

Gençlerin pek takke giyme alışkanlıkları yok diye, bakarsınız Medine-i Münevvere’den gelmiş bembeyaz takkeler ve güzel kokularla dolu bir poşeti bize verir, tam namaza kalkılacağı zaman biz safların arasında dolaşmaya başlardık.

Herkes koşardı o takkeleri kapmak için.

Sonra bakardık ki o grupta çok farklı bir güzellik olurdu.

Rahmetli üstadımız hayatın her anını böyle kanaviçe gibi değişik güzelliklerle işleyen bir insandı.

Kaynak: Bu yazı Süleyman Ragıp Yazıcılar imzasıyla yayınlanan Haziran 2016 tarihli Genç Dergisi’ndeki Abdullah Sert Hoca ile yapılan bir mülakattan kısmi olarak iktibas edilmiştir.

Abdullah Sert/ İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Bütün güzel şahsiyetlere ve Allah dostlarına baktığımız zaman, onların ortak özelliklerinin sünnet-i seniyeyi önemsemek olduğunu görüyoruz. Bütün alimler, veliler, salih insanlar Allah Resulü sallellahu aleyhi ve sellem’in izini adım adım takip etmişlerdir. Son devrin tasavvuf ve irfan önderlerinden merhum Musa Topbaş Efendi de sünnet-i seniyeye ittiba hususunda titizlik gösteren velilerdendir. Merhum Musa Efendi’nin camide takke dağıttırması onun bu güzel sünneti önemsediğini ve teşvik ettiğini göstermektedir. Öyleyse bizler de bu konuda daha güzel bir hassasiyet kazanmaya çalışmalıyız. Örneğin çocuklara takke hediye ederek bu güzelliğin yaygınlaşmasına katkı sağlayabiliriz.

ERENKÖY ÇEVRESİ İRFAN DÜNYAMIZ

Hatıra Arşivi ↗

Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.

İyi Haberler ↗

İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayınız.

Şunlara Gözat

Hac bir arınmadır…

Yine dönüp dolaşıp geldi hamdolsun! Bir ömür gibi… Gidince geliyor tekrar ömrü olanlara… Bir Hacc …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.