Köy odasını taşlayan çocuk…

Dursunbey’in köylerinden birinde yaşanmış ibretli bir olayı arkadaşımdan dinlemiştim. O civarda bacakları kesik bir adam varmış. Adamcağızın kimi kimsesi olmadığından at arabasıyla bir köye getirirler 10-15 gün köy odasında misafir edilir, köylüler misafire yemek getirirler sonra da başka bir köye götürüverirlermiş.

Böylece adamcağız köyden köye giderek hayatını kolaylaştırmağa çalışırmış. Tabi zaman zaman da bunu anlatan arkadaşımızın köyüne getirirlermiş onu.

Köydeki 10-12 yaşlarındaki yaramaz bir çocuk, özürlü adamın kaldığı köy odasının kapısına taş atarmış. Adamcağız zor zahmet kapıya gelir yalvarırcasına; “Ah oğlum, benim derdim zaten bana yetiyor. Ne olur yapma!” dermiş.

Fakat yaramaz çocuk bu yalvarmaları dikkate almaz her seferinde adamla alay eder; “Beni yakalayamazsın ki” gibi sözlerle dalgasını geçmeye devam edermiş.

Yıllar geçmiş. Bu çocuk büyümüş 45 50 yaş civarındayken bir kaza geçirmiş. Kazada bacakları traktörün altında kalmış. Sonunda hastanede bacakları kasıklarından itibaren kesilmiş.

İnsan düşünmeden edemiyor. Acaba bu bacakların kesilmesi o adamcağıza yaptıklarının bir uzantısı olabilir mi? Kim bilir?

Peygamber Efendimiz bir hadislerinde şöyle buyuruyor: “Kardeşinin başına gelen bir şeye sevinip gülme. Sonra Allah ona merhamet edip seni (o şeyle) imtihan eder.” (Tirmizî, Sıfatü’l-kıyâme, 54)

Alay etmek, insanları küçük görmek, sözle olabileceği gibi, çeşitli hâl ve hareketlerle, kaş-göz işaretleriyle de olabilir. Yüce Allah bir ayetinde şöyle buyuruyor: “İnsanları arkasından çekiştirip (gıybetini yapıp) kaş-göz işaretiyle alay eden herkesin vay hâline!” (Hümeze, 1)

Ne olursunuz, çocuklarımıza özürlülerle alay etmeninin düşük insanların tarzı olduğunu, düzgün bir insanın böyle bir şey yapmayacağını anlatalım.

Bazı yerlerde hala bu ahlakı alamamış kimseler sokaklarda dolaşabiliyor. Bir bakıyorsunuz özürlüyle alay ediyorlar, bir bakıyorsunuz kendisinden yaşça büyük bir meczuba ismiyle hitap ederek dalga geçiyorlar.

Arkadaşımın anlattığı bu ibretlik olay o civarda herkes tarafından biliniyormuş. İnşâallah okuyanlar için de ibret olur.

Ali Uslu/ İrfanDunyamiz.com

BENZER İÇERİKLER

Şunlara Gözat

Lütfi Doğan hoca iyilerdendi…

Lütfi Doğan Hocamız bizim memleketimizin insanıdır. Gümüşhane’nin Köse ilçesine bağlı Salyazı beldesi doğumlu olduğu için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.