Yaşanmış bir merhametsizlik öyküsü…

Tavşanlımızın yakınından Kocasu ismi verilen bir çay geçer. Bundan 50 yıl evvel Tavşanlı‘nın nüfusu az olduğundan, çay daha temiz akarmış.

Çayda çeşitli tatlı su  balıkları, hatta yayın balıkları bile bulunur, balık meraklıları, olta veya germe ile balık avlarlarmış.1970’li yıllarda balık avı meraklılarından bir şahıs farklı bir metot kullanarak şu şekilde balık avlarmış. Akşama yakın Kocasu’ya gidip bir kaç büyük balık tutar, tuttuğu balıkların sırtlarına olta iğnelerine takarmış. Oltayı da gerdiği urgana bağlar ve geri dönermiş.

Gece, avlanmak için gelen yayın balıkları oltadaki balıkları yer,  doğal olarak misinadaki diğer iğneleri de yuttuğundan yayın  balığı yakalanırmış. O şahıs da sabahleyin bisikletiyle gidip yayın yakalandıysa, yayını çıkarıp bisikletinin sepetine koyar, kuyruğu yerde sürüyerek evine getirirmiş.
Yayın yakalanmadıysa sırtına olta iğnesi takılı balıklar, yayın yakalanıncaya veya ölünceye kadar öyle kalırlarmış.

Bu durumu bilen – duyan bazı büyükler ikaz etmişler bu şahsı. Canlı bir hayvanın sırtından iğne takılarak günlerce bekletilmesinin insani ve İslami yönden yanlış olduğunu anlatmışlar. Fakat nasihatin pek faydası olmamış.  O şahıs aynı metotla yayın avlamaya devam etmiş.

Bir gün bisikletiyle Tavşanlı-Tunçbilek yolunda giderken yanından geçen bir kamyonun  kasasındaki zincirin ucundaki kanca nasıl olduysa bu şahsın sırtına takılmış. Şoför fark etmemiş. Kamyonun arka tarafında kanca sırtında kancaya asılı vaziyette Tavşanlı’ya kadar gelmiş. Tabii altındaki bisiklet düşmüş.

Görenler şoförü durdurmuşlar. Acilen hastaneye kaldırmışlar fakat kurtarılamamış. Bu şahsın balık avlama şeklini ve ölüm şeklini duyan Tavşanlılılar, ölüm şeklini balık avlama metoduna bağlamışlar ve uzun süre normal olta  balıkçılığı yapmaktan bile imtina etmişler.
Bu olayı o şahsı tanıyan bir kaç kişiden bizzat dinledim.

İlk duyduğumda Peygamber Efendimizin şu mealdeki Hadis-i Şerifi aklıma geldi: “Merhamet etmeyene merhamet edilmez.” (Buhari/edep. Müslim/Fedail)

Ayrıca Rasulullah sallellahu aleyhi ve sellem bir başka hadisinde de şöyle buyurmuşlar: “Allah, merhametli olanlara rahmetiyle muamele eder. Öyleyse sizler yeryüzündekilere karşı merhametli olun ki, semada bulunanlar da size rahmet etsinler…” (Tirmizi /Birr 16. Ebu Davut /edep 66)

Ali Uslu/ İrfanDunyamiz.com

Not: Bu yazıyı beğendiyseniz aşağıdaki benzer içeriklerimizi de beğenmenizi umuyoruz.

Hakkımda irfandunyamiz

Şunlara Gözat

Rahmetli Asım Abi’den Uçtun Yine Deli Gönül

Birçok gönle dokunmuş olan Rahmetli Asım Gültekin Abimizi bizler çok severdik, uzun yıllar GENÇ‘te Yayın …

Bir yorum

 1. Bu yazımızı kendi sayfamda yayımladığımda Tavşanlı’lı hemşehrilerimizden olayı hatırlayanlardan bazıları yorum yaptılar. O yorumların bir kısmını aşağıya alıyorum.

  Riza Cosgun
  Ben 10 yaşımda idim Bizim evin karşısında idi olayı biliyorum

  Yavuz Efe
  Bu olay oldugunda ben hapsanedeydim şöförü iyi muamele ile karşıladık .rahmetli baba ali muymul altında balıkesir körüsüne doğru bisikletle giderken tomruk kamyonunun kasasının altındaki halat baglanan kanca sırtına aynı balıklara taktıgı gibi girmiş. şöför kucagımda öldü dediğinde… 1968 son baharıydı.

  Sacit Ün
  Rahmetli babamın balık arkadaşı idi.Bu olayı anlatmış, merhumada defalarca ikaz ettiğini söylemişti.. Allah rahmet eylesin.

  Ekrem Gedik
  Hocam tarih 1967 68 olabilir bu olay bir pazar günü oldu

  Ekrem Eşen
  Biz balık tutmaya gideceğiz dedikmi büyüklerimiz bu olayı anlatıp bizi vazgeçirmeye çalışırlardı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir