Yazar olmak isteyenler için…

Yazar Mehmet Nuri Yardım tarafından İstanbul ve civar illerde 14 yıl boyunca çeşitli, vakıf, dernek ve kültür kurumlarında devam ettirilen “Yazı, Editörlük ve Medya Kursu” esnasında işlenen yaklaşık 50 türün notları genişletilerek Yazı Masası adıyla kitaplaştı.

Kitap Akıl Fikir Yayınları tarafından kültür hayatımıza kazandırıldı. Mehmet Nuri Yardım yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kitabı neşreden Akıl Fikir Yayınları’nın seçkin yöneticilerine ve bu kitabı uzun zamandır bekleyen kursumuzun değerli mensuplarına çok teşekkür ediyorum.”

Kitabın arka kapak yazısı şöyle:

“Şiir, deneme, hikâye, roman… Bunlarla birlikte edebiyatın diğer türlerini kaleme alırken nelere dikkat edilmeli? Hangi ölçüler esas alınmalı? Hangi usta yazar ve şairler okunmalıdır?

Araştırma yapılırken, İnceleme yazılırken, Biyografi hazırlanırken başvuracağımız kaynakları nerede bulabiliriz? Kalıcı ilmî çalışmalar nasıl ve kimlerle yapılır?

Haber ve Köşe Yazısı yazarken, Röportaj yapılırken göz ardı etmeyeceğimiz hususlar nelerdir? İyi bir gazetecinin ihmal etmemesi gereken temel özellikler nelerdir?

Sinema ve Tiyatro’nun Edebiyat’la ilgisi var mıdır? Senaryo ve oyun metinlerinin hikâye ve romanlardan farkı nedir? Beyazperdede gösterilen, ekranlara yansıtılan filmlerin hikâyesi…

Editörlük nedir, nasıl yürütülür? Yayınevi, gazete, dergi, televizyon, radyo ve internet editörlerinin yetkileri, sorumluluk alanları ve çalışma tarzları hakkındaki bilgiler…

14 yıldan beri “Yazı, Editörlük ve Medya Kursu”nu, farklı kurum ve kuruluşlarda veren gazeteci, edebiyatçı-yazar Mehmet Nuri Yardım’ın 40 yıllık birikimini bu kitapta bulacaksınız.

Edebiyat Fakülteleri’nde okuyanlarla okullarımızdaki “Medya Okur-Yazarlığı” derslerini seçen öğrencilerin, bilhassa okumayı ve yazmayı sevenlerin faydalanacağı bir kitap Yazı Masası…”

Kitabı temin etmek için buyurunuz.

İrfanDunyamiz.com

Şunlara Gözat

İçli ses Mahmud Esad Coşan hoca

Vahdet meyinin cur'asın, mâşuk elinden içmişemBen dost kokusun almışam, misk-i hıtânı neylerem. Yunus Emre Âşık-ı …

Bir yorum

  1. Bu paylaşım için teşekkürler. Rabbim bütün çalışmalarımızı, kitaplarımızı hayra vesile kılsın inşallah. Selam ve dua ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.