Namazda kavun karpuz toplanır mı?

Harun Reşid’in kardeşi Behlül Danâ bir gün pazarda bir tezgâh kurmuş kavun karpuz satıyormuş. Akşam olmuş, tezgâhını toplayıp sırtındaki küfeye koymuş kavun karpuzları.

Sonra sırtındaki küfe ile bir camiye girmiş ve sırtındaki küfeyi indirmeden namaza durmuş. Her secdeye eğildiğinde kavun karpuzlar bir tarafa yuvarlanıyormuş. Behlül Dânâ namazın ortasında caminin sağından solundan bunları toplayıp tekrar küfesine koyuyormuş.

Namazdan sonra cemaat demişler ki: “Ya Behlül sen ne yaptın? Namaz mı kıldın kavun karpuz mu topladın? Caminin sağında solunda dolaştın durdun.”

Behlül Dânâ da onlara şöyle cevap vermiş: “Dua edin ben caminin içini dolaştım ya siz nereleri dolaştınız? Kiminiz Bağdat’ın falan çarşısındaydınız, kiminiz falan yerde geziniyordunuz”

Bunun üzerine herkes namaz esnasında aklından geçenler düşünerek kafasını eğmiş ve utanmışlar. Çünkü birçoklarının akılları ticaretlerinde, kimisinin evinde, kimisininki de bin bir çeşit düşüncedeymiş.

İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Namazda her birimizin aklına türlü türlü şeyler gelir. Aklımıza gelen bu şeylerden dolayı huşuyu yakalamakta zorlanırız  Bu konuya dikkat çekmesi bakımında çok öğretici ve güzel bir menkıbedir bu… Bir mümin olarak kalplerimizin daima Mevla’ya bağlı olması gerekirken, ibadetlerimizde dahi dünyevi düşünceleri aklımıza getirmekten geri duramıyoruz. Bu menkıbede kalbimizi asıl sahibine yani Yüce Mevla’ya tahsis etmemiz gerektiği en güzel bir şekilde dikkat çekiliyor.

Şunlara Gözat

Ahmed-i Hani’nin etkileyici hayatı

Doğunun büyük bilgesi Ahmed-i Hani, 1651 yılında Hakkâri Yüksekova’ya bağlı Han Köyü’nde doğdu. Bağdat, Şam, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.