Neme lazım sultanım menkıbesi…

Bir gün cihân pâdişâhı Kânûnî Sultân Süleymân, süt kardeşi Yahya Efendi Hazretlerine bir mektup göndererek şunu sorar: “Ağabey! Sen ilâhî sırlara vâkıfsın, bilirsin. Kerem eyle de bize akıbetimizin ne olacağını haber ver. Neslimiz, kesilip yok mu olacak? Yok olacaksa, bu hangi sebepten olacak?”

Mektubu okuyan Yahya Efendi Hazretleri eline kalem kâğıt alıp; “Neme lazım” diye iri harflerle yazıp Kânunî’ye gönderir. Kânunî, Yahya Efendi’den gelen mektubu okuduğunda, “Bu cevap nedir?” diye hayretler içinde kalır. Hemen Yahyâ Efendinin dergâhına gider ve kendisine; “Ne olur gizlemeyip, sualime cevap veriniz. Biz de ona göre hareket edelim” der.

Yahya Efendi bunun üzerine tebessüm ederek; “Biz cevap verdik. Bu sözümüzü anlayamamana şaşarız.” Kanunî “Nasıl yani?” diye meraklı bir şekilde yüzüne bakınca, Yahyâ Efendi şu tarihi cevabı verir:

“Zulüm, haksızlık, adam kayırma, rüşvet yayılırsa, işitenler de; ‘Neme lazım’ derse ve onu önlemeye çalışmazlarsa; sonra koyunu kurt değil de çoban yerse, bilenler de bunu söylemeyip gizlerse; fakirlerin, muhtaçların, gariplerin feryadı göklere çıkıp bunları taşlardan başkası işitmezse, işte o zaman felakettir. Neslinin o zaman yok olmasından korkulur. Hazinelerin boşalır. Askerin itaat etmez olur ve yolundan gitmezler. Yok olmak mukadder olur.”

İrfanDuunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Yahya Efendi Hazretlerinin bilhassa son sözleri günümüz insanı için de çok önemli dersler içeriyor.

MENKIBE DERYASI↗

Özenle seçilmiş geleneksel eğitici menkıbeler okumak için tıklayın.

KISSA HAVUZU↗

En güzel kıssa ve hikayelerin derlendiği özel arşivimize ulaşmak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Ahmet M Ziylan’dan İki Çift Söz Yeter

Çocukken dedelerimiz ve ninelerimiz bize bazı hikâyeler anlatırlardı. Çok güzel ve tesirli mesajları olurdu bu …

Hafız Halil Necati Coşan Efendi

Halil Necati Efendi, 1906 yılında (Rûmî 1322) Ahmetçe Köyü’nde doğdu. Babası Molla Mehmed’dir. Ailenin ikinci …

Çocuklar M. Yaşar Kandemir okumalı…

Bir müddettir seçmeli ders olarak okutulan “Siyer-i Nebi” yani “Peygamberimizin Hayatı” dersi, geleceğimiz ve yeni …

Her gösteri masum mudur?

Niçin toplandıklarını ve ne istediklerini bilmeksizin kendilerini yöneten ve yönlendiren toplum mühenislerinin gazıyla meydana çıkan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.