Örnek bir okul müdürü…

1973 Yılında, Tavşanlı Atatürk Lisesi’nin ortaokuluna başladım. Üç yıllık ortaokul hayatımda Okul Müdürümüz Arslan Ergüç Bey’in verdiği derslerin bazıları hala hatırımdadır. Müdürümüzün o zamanki yaptıklarını şimdi bir eğitimci olarak daha iyi anlıyorum.

Müdürümüz pazartesi ve cuma günkü İstiklal Marşı törenlerinde, törenden önce öğrencileri sıkmayacak şekilde birkaç dakikalık konuşmalar yapardı. Konuşmaların birçoğu iyi örnek üzerinde olurdu.

Okulun fiziki şartları uygun olduğundan törende bütün öğrencileri rahat görebileceği bir yere çıkar, mutlaka ceketinin düğmelerini ilikler ve çok saygılı ifadelerle bizlere hitap ederdi.

Mesela, cuma günkü törenlerin birinde şuna benzer bir konuşma yapmıştı.

“Çocuklar bu gün çok mutluyum.”

 Tabii bizler meraklandık acaba müdürümüzü mutlu eden nedir diye. Devam etti.

“Bu gün cüzdanını kaybetmiş bir hemşerimiz geldi. Cüzdanını bizim bir öğrencimiz bulup, belediye ilan bürosuna götürmüş. (O zamanlar öyleydi.) Büroya teslim etmiş. Oradan ilan etmişler. Bu şahıs da gitmiş cüzdanını teslim almış.

Gerçekten de o kaybettiği paraya çok ihtiyacı varmış. Cüzdanı bulunca çok sevinmiş ki…  Cüzdanı bulup da büroya teslim eden o öğrencimiz için bana teşekküre geldi. Bu sağlam karakterli öğrencimizi tebrik ediyorum.”

Gerçekten de o dönemler Tavşanlı’da ilanlarda “Bir miktar para bulunmuştur”  veya “Çanta bulunmuştur sahibinin yayın bürosuna gelmesi rica olunur” gibi ilanlar sık duyduğumuz ilanlardı.

O cüzdan bulan çocuk hayalimde bir kahraman olarak canlandı. Keşke ben de bulup büroya teslim etsem diye zihnimden geçirmiştim.

Böyle bir olay yaşanmış mıydı? Yoksa müdürümüz bizi güzele yönlendirmek maksadıyla senaryo mu yazıyordu bilmiyorum. Fakat güzel bir eğitim metoduydu.

Müdürümüz, temizlikle, dürüstlükle ilgili, kibarlık ve saygı vb. konularda öğrencilerin yaptığını söylediği güzel örnekleri bize anlatırdı. Bazen de güzel davranışlarından dolayı bazı öğrencilere törenden önce küçük ödüller verir ve alkışlatırdı.

Bu törenlerdeki anlatılanlar ve yaşananların hayatımda hala olumlu etkileri olduğunu düşünüyorum.

Ali Uslu/ İrfanDunyamiz.com

İyi Haberler ↗

İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayınız.

Hatıra Arşivi ↗

Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Ahmet M Ziylan’dan İki Çift Söz Yeter

Çocukken dedelerimiz ve ninelerimiz bize bazı hikâyeler anlatırlardı. Çok güzel ve tesirli mesajları olurdu bu …

Hafız Halil Necati Coşan Efendi

Halil Necati Efendi, 1906 yılında (Rûmî 1322) Ahmetçe Köyü’nde doğdu. Babası Molla Mehmed’dir. Ailenin ikinci …

Çocuklar M. Yaşar Kandemir okumalı…

Bir müddettir seçmeli ders olarak okutulan “Siyer-i Nebi” yani “Peygamberimizin Hayatı” dersi, geleceğimiz ve yeni …

Her gösteri masum mudur?

Niçin toplandıklarını ve ne istediklerini bilmeksizin kendilerini yöneten ve yönlendiren toplum mühenislerinin gazıyla meydana çıkan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.