Abdurrahman Gürses Hoca’yı kızdıran olay…

Son dönem meşâyıhından Mûsâ Topbaş Efendi’nin evinde bir sohbet meclisinde bulunuyoruz. Sohbete Kur’ân-ı Kerîm okunarak başlanması istendi.

Abdurrahman Gürses Hoca, tilâvet için istiâze ve besmeleyi yeni okumuştu ki, tam o esnada orada bulunanlardan birisi, Hoca’nın yanına geldi ve kulağına eğilerek:

“Hocam, biraz kısa okusanız. Zira sizden sonra Üstad Necip Fazıl’ın bir konuşması olacak” dedi.

Bunun üzerine Abdurrahman Hoca hemen “Sadakallâhü’l azîm” diyerek kıraati sonlandırdı.

“Hayrola hocam, hiçbir şey okumadınız!” diyerek hayretini ifade edenlere de Hocaefendi büyük bir vakarla şu karşılığı verdi:

“Kul kelâmının Allah kelâmına tercih edildiği bir yerde, ben Kur’ân-ı Kerîm okumam!”

Kaynak: Dr. Adem Ergül, Medeniyet Öncülerimizden 365 Lider Davranış, Erkam Yayınları

Dr. Adem Ergül/ İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Eski alimlerimiz ve hocalarımız sahip oldukları ilmin izzetini taşıyan kimselerdi. Her ortamda, taşıdıkları bu izzeti hissettirirlerdi. Bu konuda yeri geldiği zaman tepki göstermekten, tavır almaktan da çekinmezlerdi. Döneminin en ünlü hafızlarından olan merhum Abdurrahman Gürses Hoca da bir mecliste Kur’an okurken kulağına söylenen “kısa bir aşr okuyun” talebini, hoş karşılamamış ve tepkisini göstermiştir. Ona göre, mü’minler bir araya toplanmış ve orada bir sohbet edilecekse, bu mecliste Kur’an tilaveti en fazla önemsenmesi gereken şey olmalıdır. Zira Kur’an okumak gibi Kur’an’ı dinlemek  de Efendimiz aleyhis selam’ın en önemli sünnetlerindendir. Falanca kişi gelecek diye Kur’an tilavetini kısa tutmayı, merhum Abdurrahman Gürses Hocamız uygun görmemiştir. Ve izzetli tavrına bakın ki ibretli ve hikmetli bir şekilde asaletini ortaya koymuş ve tepki göstermiştir. İşte bir İslam alimine, bir Kur’an hafızına yakışan tavır da budur.

Hatıra Arşivi ↗

Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.

İyi Haberler ↗

İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Dünyanın ayarı bozuldu beyim…

Bilmiyorum nereden başlasam söze… Dünyanın ayarı bozuldu beyim. Uzun yıllardan beri dünyanın çeşitli ülkelerini geziyorum. …

Bir yorum

  1. HAK RAHMET EYLEYE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.