Tatlıcı Ali Efendi’nin ilginç hatırası…

Behçet Kemal Çağlar 1969 senesinde bir konferansta konuşma yapmak için Bandırma’ya geldiğinde Tatlıcı Ali Öztaylan Efendi’nin dükkânındaki Osmanlı’ya dâir resim ve bazı hat yazılarını görünce: “Buranın sâhibi Osmanlı hayrânı gâlibâ, şununla bir tanışalım” demiş.

Ali Efendi’nin evine telefon açılmış ve Behçet Kemal’in bir grup muallim arkadaşıyla ziyârete gelmek istediği söylenmiş. Ali Efendi bir saat sonra gelebileceklerini söylemiş. Ancak içinde bazı endişeler de varmış.

Abdest alıp beklemeye başlamış. Misâfirler gelip izzet ikrâm yapılmış. Ali Efendi’nin endişe ettiği gibi hakâretâmîz sözler de sarfedilmemiş, sohbete saygılı bir üslup hâkimmiş.

Derken Ali Öztaylan Efendi: “Behçet Kemal Bey! Fakîr, ilk mektebi zor bitirmiş tahsili nâkıs bir insanım. Ancak zât-ı âlînizin birkaç şiiri hâfızamdadır. Onuncu yıl marşı isimli bir şiirinizde; ‘On yılda onbeş milyon genç yarattık her yaştan’ diyorsunuz. Bu ifadeyi keşke yarattık değil de yetiştirdik deseydiniz. Yaratmak Allah’a mahsustur. Bu sözünüz gayretullaha dokunabilir’ demiş.

Behçet Kemal: “Bu mevzuyu kapatalım” demiş, ancak bu cümleyi yaklaşık on kez tekrarlamış ve yarı cinnet hâlinde yere yuvarlanmış. Yere çarpmanın tesiriyle ağzından burnundan kanlar gelmiş. Arkadaşları onu götürmüşler. Ancak bu yarı cinnet hâli geçmemiş ve on gün kadar sonra ölmüş.

Kaynak: Prof. Dr. Necdet Tosun, Derviş Keşkülü, s. 192-193

Prof. Dr. Necdet Tosun/ İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Merhum Tatlıcı Ali Öztaylan Efendi sadece memleketi Bandırma’da değil dünyanın her tarafından sevenleri olan bir güzel insandır. Derviş gönüllü ve erdemli bir şahsiyet olması hasebiyle çok sevilen, sayılan çok da ziyaret edilen bir zattır. Malum kesimin adeta ideolojik bir şekilde “yaratma” kelimesini dillerine dolamaları ve insanlar için kullanmaları merhum Ali Efendi’yi rahatsız etmiş ve “On yılda on beş milyon genç yarattık” diye marş yazan kişiye tepkisini her zamanki nazik üslubu ile dile getirmiştir. Fakat Tatlıcı Ali Efendi’dir bu; sırlı bir insandır. Söylediğini gönülden söyler, ah edince içten ah eder… Velilerin hallerini anlamaktan uzak kişiler bu hatıradan da bir şey anlayacak değildir. Velilerin türlü türlü halleri vardır. Onların duasını almak güzeldir. (Yaratma kelimesinin insanlar için kullanımı ile ilgili araştırma yazısını okumak için buyurunuz.)

Hatıra Arşivi ↗

Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.

İyi Haberler ↗

İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Gönül eri bir paşa Mehdi Sungur…

İlim Yayma Vakfı’nın irfan hizmetlerinden olan “İlim Yayma Vakfı 50 YILDA 50 VAKIF İNSAN” adlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.