Mücahid bir bürokrat Mehmet Sürmeli hoca

Bazı insanlar vardır ki bir ömür boyu biriktirdikleri anlayış, kavrayış ve faziletlerine belli bir makama geldikten sonra bir müddet veda edip, emekli olduktan sonra ya da o görevden ayrıldıktan sonra tekrar o eski anlayış, kavrayış ve faziletlere geri dönerler. Görev süresince de pek etliye sütlüye karışmaz, suya sabuna dokunmaz ve kesinlikle hiçbir risk almazlar.

Oysaki; mesela dik duruş, mesela taviz vermemek, mesela mücadeleci olmak, mesela adaletli olmak, mesela bir mazluma sahip çıkmak asıl o makamlardayken lazımdır. O makamlardayken gösterilen dini hassasiyet anlamlıdır, ayrıldıktan sonraki değil. Bulundukları makamları iman ve cihad merkezine dönüştüremeyenler, hallerine ne kadar ağlasalar azdır. Ahiretteki bu büyük vebalinin telafisi pek kolay olmayacaktır.

Sınavı veremediler

Bilhassa bazı ilahiyatçı bürokratlar bu imtihanı verememiş, genellikle bu konuda sınıfta kalmışlardır. Nesne değil özne, muhalefet değil iktidar, pasif değil aktif, müdahale edilen değil müdahale eden asil Müslüman tavrını maalesef yönetici makamındaki çok az kimselerde görebiliyoruz.

Hiçbir şekilde Müslümanların dertleri ile ilgilenmeyen, onları dinlemeyen, dinlediği zaman oralı olmayan, hiçbir şeye karışmayan, etkisiz, pasif bir bürokrat modeli çok yaygın. Falan yere şu akrabamızı, filan yere şu akrabamızı yerleştirelim derdinde olan kimselerden, samimi ihlaslı kimselerin yollarını açmalarını, onlara arka çıkmalarını ve diğer faziletleri bekleyemezsiniz. Ümmeti ilgilendiren bir meselede bir telefon açmaktan bile aciz bu insanları Allah ıslah etsin diyoruz.

Maalesef bürokrasinin burada anlattıklarımızın dışında çok daha fazla kirli bir atmosferi var. Bunu içinde olanlar çok daha iyi takdir ederler. İslami değerlerin değil, nefsani değerlerin hâkim olduğu kötü bir ortamda temiz ve hiçbir şaibeye bulaşmadan kalmayı başarabilen çok az kimse vardır. İşte bunlardan birisi de bürokratlığı döneminde mücahid duruşundan asla taviz vermeyen Dr. Mehmet Sürmeli Hocamızdır.

Tavizsiz Müslüman

İlim, ahlak ve ciddiyetin kendisinde birleştiği tavizsiz bir Müslümandır Sürmeli Hocamız… Allah için konuşan, yazan ve icraatta bulunan bir hocamızdır. Nice zamanlar kendisiyle hukukumuz olmuştur. “Hocam falan mesele size zarar vermesin, dikkat edin” diye kendisine bazı hatırlatmalar yaptığımda; “Bana zarar vermesi önemli değil, hakkı söylemek zorundayız” demiştir.

Dini arka plana iten ve seküler hayatı dayatan bazı bürokratlarla onun uzun ve derinden mücadelesine şahit olmuşumdur. Bir keresinde kendisine; “Hocam üzülmenizden korkuyorum” dediğimde; “Böyle şeylere üzülmem, mücadele etmek benim hayat tarzım” demişti.

Giyinip kuşanıp, fotoğraf çektirmek, yurt içi yurt dışı gezmek ve dünyevi zevklerden gözlerini alamayan birçok bürokrat Dr. Mehmet Sürmeli Hocamızın sade ve ihlaslı yaşantısını anlayamamıştır. Şayet anlamış olsalar, onunla işbirliği yapıp, bulundukları ortamı İslam’a hizmet için bir atölyeye dönüştürürlerdi. Keşke makamların mevkilerin gösterişine şaşasına aldanmayıp da üç beş sene bu emaneti Allah’a adayabilselerdi.

Büyük hizmetler

Dr. Mehmet Sürmeli Hoca milyonlarca talebenin okuduğu ders kitaplarının İslami ve insani hassasiyetlerle yazılması hususunda inanılmaz büyük çaba ve gayretler sarf etmiştir. Ne var ki kendisi gibi bu endişeyi taşıyanların, korkak ve silik olmaları, Hocamızın bu konudaki mücadelesinde hep yalnız kalmasına sebep olmuştur. Uzun süre yapmış olduğu Talim Terbiye Kurulu başkan yardımcılığı görevi boyunca başına türlü türlü işler gelmiştir. Hocamızı hayırlı icraatlarında destekleyen kişi sayısı neredeyse bir elin parmaklarını geçmemiştir.

Sürmeli Hocamın bana gönderdiği birkaç sayfa yazıdan, görev süresince kendisinin vesile olduğu hayırlı hizmetleri okumuştum. Fakat bu özel bir yazı olduğu için burada paylaşamam. Bunları bilen bir kardeşiniz olarak en azından şunu söyleyeyim, Talim Terbiye’de hayırlı işler olmuştur ama büyük mücadelelerle olmuştur. Açık söyleyeyim masonik çevrelerin rahatsız olduğu icraatlardır bunlar. Mesele Din Dersi kitapları inkılap tarihi ve vatandaşlık dersi unsurlarından temizlenmiş, heykel kalıntılarından arındırılmıştır. Bütün bunlar küçük işler değildir.

Allah’ın rızasına uygun olmayan her türlü içeriğin karşısında dimdik duran ve kurulda itiraz eden Sürmeli Hocamız asla ezik bir Müslüman olmamış, paşalar gibi müdahaleci ve ıslah edici olmuştur. Yetkisini sonuna kadar Müslümanların hayrı için kullanmıştır. Benim burada yazdığım cümlelerin önemi yok, asıl yazılması gerekeni kâtipler, kiramen katibin yazmış ve yazmaktadır.

Dua almış

Dr. Mehmet Sürmeli Hocamız Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde doğmuştur. Merhum Hacı Hasan Efendi ve merhum İpek Hoca gibi mübarek zatların duasını almıştır. İslami tahsilini ikmal etmiş bir alim olarak Dr Mehmet Sürmeli Hocamızın birçok eserleri ve yazıları bulunmaktadır.

Özellikle dava şuurunun kazandırılmasında Dr. Mehmet Sürmeli Hocamızın eserlerinin gençlere tavsiye edilmesi büyük önem arz etmektedir. Bilhassa hocalarımızın gençlere entel dantel kitaplar tavsiye etmeyi bırakıp, dava şuuru kazandıracak olan bu kitapları tavsiye etmeleri elzemdir.

Benim açımdan Dr. Mehmet Sürmeli Hoca gibi bir zatı tanımak büyük ve kesintisiz bir surur kaynağıdır. Hele ki onun sevgisine mazhar olmak da büyük nimettir. Böyle tavizsiz bir Müslümanı kendime üstad, hoca ve dava önderi olarak gördüğümü de ifade etmek isterim. Allah Teala siyasilere şuur ihsan etsin de böylesi bürokratların sayısı artsın. Bilhassa Milli Eğitimimizi iman ve dava şuurundan uzak kimselerin eline düşürmesin.

Allah Teala cumhurbaşkanımızın, bakanlarımızın ve diğer yöneticilerin gönlüne ilham etsin de sinelere İslam’ı ekmeyi birinci vazife olarak bilen kimseler her kim ise onların yollarını açsınlar. Cehenneme kütük yetiştiren sistemden vaz geçilsin, adam akıllı Müslüman şahsiyet yetiştirmenin planları yapılsın. Sürmeli Hocanın davası da bundan başka bir şey değildir emin olun.

Sürmeli Hocamız emekli olduktan sonra kısa adı DAVAM olan Davet Araştırmaları Merkez’ini kurdu. İlmi ve aksiyoner çalışmalarına devam ediyor. Onun çağımızdaki önemli alimlerden birisi olduğuna eserleri zaten şahittir. Daha da fazlasını anlatmak isterdim ama “Allah şahitliğimizi kabul buyursun” niyazı ile sözü bitiriyorum.

Mehmet Sürmeli Hoca ve Şuur Mücadelesi başlıklı yazıyı okumak için buyurunuz.

Aydın Başar/ İrfanDunyamiz.com

BENZER YAZILAR

Abide Şahsiyetler ↗

İslam’ın çilesini çekmiş öncü şahsiyetlere dair yazılar okumak için tıklayın.

İslam Alimleri ↗

Kıymetli İslam alimlerini tanıtan birbirinden güzel yazılar okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Konya günlerim böyle başladı…

Konya’nın meşhur hafızlarından Hayra Hizmet Vakfı kurucusu merhum Hasan Hüseyin Varol hocamızın hatıralarını rahmete ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.