Sivaslı Aşık İsmeti’nin duygu dolu hatırası

“Ömür Dediğin” programında izlemiştim, 4 Mart 2018 tarihinde vefat eden Sivaslı Aşık İsmeti hayatındaki yarım kalan bir sahneyi anlatmıştı. Şöyle anlatıyordu:

Eskiden çok yokluk çektik. Hanımımla elli senedir evliyiz, şimdiye kadar hiç sorunumuz olmadı. Çok vefalı bir insandır.

Eskiden bir gün hanıma annesi iki tane portakal vermiş.

O zamanlar köye portakal senenin bir günü ya gelir ya gelmezdi.

Hanım benimle birlikte yemek için kendi payını da yememiş ikisini de saklamış.

Bir yerde yirmi dokuz günlüğüne çalışmaya gitmiştim. Döndüğümde dedi ki: “Annem portakal verdi, sandıkta sakladım.”

Ben de: “Hadi getir de yiyelim öyleyse” dedim.

Portakalları aldı geldi, bir baktık ki ikisi de bozulmuş. İşte eşim böyle vefalı bir insandı.

Aşık İsmeti/ İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Efendim  bazı şeyler hep yarım kalır. Dünya her şeyin kamilen gerçekleştiği bir yer değildir. Eksiklikler, noksanlıklar alemidir. Bizim oralarda “Fırın tava gelir hamur biter. Akıl başa gelir ömür biter” diye bir  laf vardır. Hani bir de şarkı vardır; “Elbet bir gün buluşacağız, bu böyle yarım kalmayacak” diye… Yeter ki niyetler sahih olsun, filmin tamamı belki daha güzel bir ortamda daha güzel bir şekilde yaşanacaktır. O saflığı ve temizliği koruyabilirsek, umuyorum ki nice buluşmaların devamına şahit olacağız. Hani dedik ya dünyada bazı şeyler hep yarım kalır diye… İşte merhum Aşık İsmeti ile hanımının yaşadığı bu küçük anıda da yarım kalmışlığın hüznünü bulabiliyoruz. Eşi için sandıkta portakal saklayan bu annemizin safiyeti beni çok etkiledi, bilmiyorum sizleri de etkiledi mi? Sizin de eşiniz için sakladığınız bir portakalınız var mı? Yoksa birilerinin gelip sizi mutlu etmesini bekleyenlerden misiniz? Cenab-ı Hak bu anıyı yıllar sonra duygulanarak anlatan merhum Aşık İsmeti’ye o portakalları ve daha güzellerini eşiyle birlikte cennet bahçelerinde yemeyi nasib eylesin. Allah her ikisine de rahmet eylesin. Mutlu olmak için değil, mutlu etmek için yaşayanlara selam olsun.

Sivas İrfan Dünyamız

Hatıra Arşivi ↗

Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.

İyi Haberler ↗

İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Sıla-i rahimi ihmal etmeyin…

Türkçemizde sıla-i rahîm; ana-baba ve hısım akrabayı arama, ziyaret etme şeklinde tarif edilmektedir. İslâm ıstılahındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.