Tahtakale’deki yangında bir tek o dükkan yanmadı

Hulusi ve Nuri Topbaş kardeşler… Allah için bu iki kardeşin de çok hizmetleri olmuştur. İlim Yayma’nın Vefa’daki yurdunu, bu iki kardeş alıp İlim Yayma’ya vakfetmişlerdir. Allah kendilerine gani gani rahmet eylesin.

Onların bir de kardeşi vardı, Musa Bey… Musa Bey, oğlu Osman’ı İmam Hatip’e vermişti.

Hatta basirete bakın ki fakir çocuklarla yatıp kalkmasını öğrensin diye mektep yurdu daha tamamlanmamış olmasına rağmen oğlunu burada yatılı bıraktı.

Bir hadise daha vardı ki insanın aklına gelecek bir iş değildir. Tahtakale’de yangın çıkmış.

Çoğu esnafın dükkânı yanmış. Onların dükkânının bulunduğu yerin etrafındaki dükkânlar yanmış ama kendilerinin dükkânına bir şey olmamış, orada gördük o hadiseyi. Neden? Çünkü onlar harama tevessül etmemişlerdir ve zekâtlarını vermişlerdir.

Kaynak: Bu yazı İlim Yayma Cemiyeti Bülteni’ndeki Recep Kabakçı imzalı bir mülakattan alınmıştır.

M. Emin Saraç/ İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Öncelikle şunu ifade edelim ki bu hadiseyi nakleden merhum Emin Saraç Hocamız, sıradan bir insan değil son dönemde ülkemizin yetiştirdiği en önemli alimlerden birisidir. Böylesine bir şahsiyetin olayı nakletmesi, bu hadisenin kesinlikle vuku bulduğunu gösterir. Tahtakale’deki bir yangında Topbaş ailesinin dükkanının yanmaması, ibretli bir manzara olarak karşımızda durmaktadır. Her türlü iyilik ve cömertlikle birlikte anılan bu aile, zekat, sadaka ve infak hususunda her zaman zengin ailelere örneklik sergilemiş bir ailedir. Aynı zamanda büyük ticari faaliyetleri olmasına rağmen, faiz bulaşmama konusuna çok dikkat etmişlerdir. Bu hatıradan da anlaşılacağı üzere, faiz hassasiyeti ve cömertçe infak etmenin malı koruduğu müşahhas bir şekilde ortadadır. Bu tür ibretli hadiselerin bilinmesi, helal kazancın malı koruduğuna dair inancımızı kuvvetlendirmektedir.

İrfanDunyamiz.com

Hakkımda irfandunyamiz

Şunlara Gözat

Celaleddin Hoca okulun yemeğini yememiş?

Seksenine merdiven dayamış olduğu halde İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü‘nde vefatına kadar ders verdi. Ona göre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir