Erbakan hocayı ağlatan telefon…

Bosna’daki bazı fabrikaların savaşta kullanılabilecek roketler üreten fabrikalara dönüşmesinde Erbakan Hoca‘nın birtakım katkıları söz konusu olmuştu. Bu katkılardan biri de Saray Bosna yakınlarındaki bir Mercedes yedek parça fabrikasının roket fabrikasına dönüştürülmesiydi.

95 yılının başında Nato Yugoslavya’da uçuşa yasak bir saha ilan etmişti. Fakat birara Sırplar bu uçuş yasağını dinlemediler.

O tarihlerde Erbakan Hoca‘yla bir konuyla alakalı telefon görüşmesi yapıyordum. O arada bir ajans bülteni elime geçti. Sırplar roket fabrikası olarak kullanılan bu fabrikayı bombalamışlar ve imha etmişlerdi. Hocama hemen bu bilgiyi aktarmam gerekiyordu.

Ajans bülteninden ilgili haberi Hoca’ya okudum.

Bir sessizlik oldu.

– Bir daha oku bakayım, dedi.

Bir daha okudum yine bir sessizlik oldu.

Bir dakika sonra telefondan hıçkırıklar duymaya başladım.

Erbakan Hoca hıçkırıklarla ağlamaya başlamıştı.

O zaman neden ağladığını bilememiştim ama sonradan öğrendim ki o fabrikanın roket fabrikası haline gelmesi için kendisinin çok özel gayretleri olmuş.

O fabrikanın Bosnalı kardeşlerimiz için ne kadar önemli olduğunu bildiği için bu şekilde ağlamış.

Ekrem Kızıltaş/ İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Büyük dava adamı merhum Prof. Dr. Necmeddin Erbakan Hoca dünyanın her tarafındaki zulme uğrayan bütün Müslümanların dertleri ile dertlenmekte, onların acılarını yüreğinin en derinlerinde hissetmekteydi. Hayatı boyunca bütün mazlum milletlere destek ve bir umut ışığı olmuştu. “Müslümanların dertleri ile dertlenmek” bütün Müslümanların ahlaki bir sorumluluğu ve aynı zamanda sahip olmaları gereken büyük bir değerdir. Bu duyarlılık seçkin ve samimi müminlere has bir duyarlılıktır. Nitekim Resulullah sallellahu aleyhi ve sellem Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır: “Müslümanların dertleriyle dertlenmeyen onlardan değildir.” (Taberânî, el-Mu’cemu’s-sağîr, II, 131/907; Beyhakî, Şuab, VII, 361) Bu hatırada da paylaşıldığı üzere, merhum Erbakan Hocamızın hıçkırıklarla ağlamasının nedeni işte bu duyarlılığa en yüksek derecede sahip olmasıdır. Bizler de inşallah onun gibi Müslümanların dertlerini yüreğimizde hissedenlerden oluruz. İnşallah çocuklarımıza da bu değeri kazandırmayı başarırız

Hatıra Arşivi ↗

Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.

İyi Haberler ↗

İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayınız.

İrfanDunyamiz.com

Hakkımda irfandunyamiz

Şunlara Gözat

En çok namazı özledim

Avrupa’da programlarım başlamadan önce istişare ettiğim kardeşlerime: “Konuşmalarımda özellikle anlatmamı istediğiniz konular var mı?” diye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.